הספריה

הספריה בראשיתה היתה יצירת חייו של זלמן שוקן ז"ל (1959-1877). זלמן שוקן, איש חיל ומעשה, אוהב ספר היה, וכאספנים אחרים לא אסף ספרים לראווה.

שוקן היה חדור כבוד עמוק לצרור הספרים בשקו של היהודי הנודד, ספרים שנעשו למולדת המיטלטלת, המייחדת את העם הגולה ומאחדת אותו, ובתחושה של שליחות לאומית יסד את אוסף הספרים העבריים.

אוסף הספרים העבריים שהקים זלמן שוקן היה, ועודנו היום, המקיף והחשוב באוספים הפרטיים במדעי היהדות. האוסף כלל מאות כתבי יד, למעלה ממאה אינקונבולים (דפוסי ערש, אשר למעלה ממחציתם נתרמו לספריה הלאומית עם יסוד האוניברסיטה העברית בירושלים), אלפי ספרים נדירים, דפוסים ראשונים, ומהדורות ראשונות של ספרי מחקר ושימוש. גם כספריית מחקר ציבורית יש לספריית שוקן מקום של כבוד בין הספריות היהודיות החשובות בעולם, ורבים בה הספרים אשר אין למוצאם בשום אוסף אחר.

בספריית שוקן שוכן אוסף הספרים היחידי מסוגו שניצל מידי הנאצים. במחצית הראשונה של שנות השלושים של המאה העשרים הוברח האוסף מגרמניה לארץ ישראל במבצע מורכב ומתוכנן בקפידה. משך שנות האימה של המשטר הנאצי, ובשנים שלאחר המלחמה, שימשה ספריית שוקן גם מקום מפלט ומקלט לחוקרים יהודים שנמלטו מגיא ההריגה.

משבא זלמן שוקן לתת לספרייתו משכן של קבע בירושלים פנה אל ארכיטקט הבאוהאוס הנודע, אריך מנדלסון, שתיכנן ובנה כמה מבתי המסחר ברשת שוקן בגרמניה. לצד ארונות הספרים המעוצבים יוחד מקום בספריה לשני מכוני המחקר שכונן זלמן שוקן עוד בגרמניה המכון לחקר השירה והפיוט, והמכון לחקר הקבלה. מלבד מחקר לגופו, סבר שוקן כי החוקרים "יעל"ו את הידיעות המשוקעות בין עלי הספרים, ובאולם התצוגה של המכון יערכו "מסיבות מדעיות", שבהן יציגו החוקרים ידיעות אלה בפני הקהל הירושלמי.

בשנת 1959 נפטר זלמן שוקן, ובתחילת שנת 1961 הפקידה משפחת שוקן את הספריה היהודית המפוארת בידי בית המדרש לרבנים באמריקה, כדי שהספריה תישמר ותשמש בסיס ל"מכון שוקן למחקר היהדות".

 


בכדי לחפש ספרים בספרית שוקן יש לבצע את השלבים הבאים:

  1. לבחור ב- Advanced Search
  2. בתוך Base to Search  לבחור Schocken Library

 

 

שעות פעילות
ימים א-ה                        15:00-9:00

 

 

 
מחירון שרותי ספרייה

צילומי ספרים

צילום A4 מספר (שנת 1930 ואילך)
0.5 ₪ לדף
צילום A3 מספר (משנת 1930 ואילך)
1.5 ₪ לדף
צילום A4 מספר (לפני שנת 1930)
1 ₪ לדף
צילום A3 מספר (לפני שנת 1930)
3 ₪ לדף
 
שרותי סריקה
דפוסים ראשוניים
35 ₪ לסריקה
כתבי יד
40 ₪ לסריקה
אוסף ירושלימסקי
40 ₪ לסריקה
צריבה על CD  רגיל
5 ₪ לדיסק
צריבה על DVD
10 ₪ לדיסק
אישור לפרסום (עבודה אקדמית/ מאמר/ ספר וכד')
50 ₪
 
שימוש בארכיון שוקן
דמי שימוש בארכיון
30 ₪ ליום
צילום במצלמה דיגטלית (של החוקר)
1לצילום
סריקה על ידי צוות המכון
40 ₪ לסריקה
 
אישור לפרסום (כתב יד / דפוס נדיר / ספר וכדומה)
50 ₪
 
 
לתשומת לב החוקרים המשתמשים באוספי המכון:
1.      חל איסור לפרסם כתבי יד, דפוסים ראשוניים, קטעים מארכיון שוקן ומכתבים מאוסף ירושלימסקי ללא קבלת אישור בכתב מראש.
2.      בכל בקשה לפרסום (בכלל זה עבודות סמינריוניות, דיסרטציות, מאמרים ספרים וכדומה) יש למלא טופס בקשה הנמצא בידי הספרן.
3.      לאחר פרסום המחקר, חובה להעביר עותק אחד מודפס לידי הספרייה.
 
 דואר אלקטרוני:  jtspress@gmail.com