חיפוש
Close this search box.

מכון שוקן למחקר היהדות -JTS (חל”צ) נוסד בשנת 1961 על ידי בית המדרש לרבנים באמריקה. המכון פועל לקידום המחקר במדעי היהדות באמצעות עריכת מחקרים, כנסים ומפגשי חוקרים.ות, הפעלת ספריית מחקר, הוצאה לאור של ספרי מחקר מפירות המכון ועריכת אירועים ופעילויות לקהל הרחב. המכון יושב בבניין ההיסטורי של ספריית שוקן בלב העיר ירושלים, בין שכונת טלביה לרחביה, בבית שתכנן עבורה האדריכל אריך מנדלסון בשנות השלושים, “בית לספרייה היהודית”. ספריית המכון נפתחה לציבור בסוף שנת 1936, וממשיכה לפעול עד היום ברוח מורשתו של שלמה זלמן שוקן, מייסד הספרייה ומכוני המחקר.

שלמה זלמן שוקן נולד בשנת 1877 בפרוסיה, בעיירה מרגונין. עוד בילדותו תפסו ספרים מקום חשוב בחייו. לאחר שנאלץ להפסיק את לימודיו בגיל ארבע-עשרה כדי ללמוד מלאכה, הספרים שימשו אמצעי ודרך בהם חינך את עצמו. הוא רכש ספרים בלי הרף ובנה אוסף חשוב של ספרות ומחשבה גרמנית. בשנת 1907, בהיותו בן שלושים, הכיר לראשונה את סיפורי ר’ נחמן מברסלב בתרגומו של מרטין בובר.

היכרות זו גרמה למפנה בחייו היהודיים, כפי שכתב שנים לאחר מכן לבובר: “מאז נהייתי שוב יהודי של ממש”. לצד האוסף הגרמני החל לרכוש גם ספרים ביודאיקה והבראיקה שהיוו את ראשית אוסף הספרים העבריים שלו, שהיה המקיף והחשוב באוספים הפרטיים במדעי היהדות במאה העשרים.

בשנת 1934, לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה, עלה שוקן לירושלים. עם עלייתו פנה אל האדריכל הנודע אריך מנדלסון (עמו עבד בעבר על עיצוב כמה מבתי המסחר שלו בגרמניה) שיתכנן עבורו את ביתו שבירושלים, וילה שוקן, ובסמוך גם את ספריית שוקן, לשכן בה את אוסף הספרים ואת מכון המחקר שהקים עוד בברלין: המכון לחקר השירה העברית. שני המבנים היוו דוגמאות יוצאות דופן בנוף הירושלמי. מנדלסון עיצב את המבנים בקווים מודרניים, ותכנן ועיצב גם פריטים רבים בתוך המבנה, ביניהם ארונות הספרים, שולחנות התצוגה, מתלי המעילים והמטריות, מנורות ועוד.

אחרי פטירתו של שלמה זלמן שוקן עברו מכון המחקר והספרייה לניהול בית המדרש לרבנים באמריקה – JTS. בעשורים שחלפו מאז ממשיך ה-JTS לקיים פעילות מחקרית במכון, לתחזק ולהעשיר את הספרייה באוספים חדשים, ולערוך אירועים לקהל הרחב. בנוסף מתקיימים במבנה תערוכות מאוצרות הספרייה וסיורים היסטוריים ואדריכליים. מכון שוקן למחקר היהדות הוא מקום ייחודי בו ניתן לחוות את התרבות היהודית והספר היהודי במגע בלתי אמצעי. ספריית שוקן הינה דוגמא ייחודית לְמבנה בעיצובו של מנדלסון שכמעט ולא נשתנה במהלך השנים. היא עומדת כעדות למפעלי המכון וחוקריו בשנות השלושים והארבעים, ומשמשת כיום כר פורה למחקר מתחדש.

צוות המכון

פרופ' שמואל גליק

ראש המכון
shglick@schocken-jts.org.il

אהובה עזרא

מנהלת כספים
schocken.cpa@gmail.com

דני הקר

סגן מנהל הספרייה
jtspress@gmail.com

הרב ברוך יונין

ארכיונאי ומנהל חנות ספרים schocken.bookstore@gmail.com

הרב יעקב שוורץ

עמית מחקר
shokeny1@yahoo.co.uk

איתן ברקוביץ

עוזר מחקר וספרן
eitberko@gmail.com

ועדה אקדמית

מקבלי תעודות הוקרה

לשנת תשע"ו

תעודה ע”ש הרב אליעזר אריה פינקלשטיין
הרב משה דוד גפן
פרופ’ אהרן דמסקי
פרופ’ ישראל ל’ לוין

תעודה ע”ש פרופ’ שניאור זלמן שכטר
ד”ר בוורלי גריבץ

לשנת תשע"ז

תעודה ע”ש הרב אליעזר אריה פינקלשטיין
הרב פרופ’ דוד הלבני ז”ל

תעודה ע”ש פרופ’ שניאור זלמן שכטר
ד”ר ברנדה בקון
הרב בנימין סגל

לשנת תשע"ח

תעודה ע”ש הרב אליעזר אריה פינקלשטיין
הרב פרופ’ ראובן המר

תעודה ע”ש פרופ’ שניאור זלמן שכטר
פרופ’ אלי לדרהנדלר

תעודה ע”ש שלמה זלמן שוקן
גב’ דבי פרלה

לשנת תשע"ט

תעודה ע”ש הרב אליעזר אריה פינקלשטיין
הרב פרופ’ ארווין בירנבוים ז”ל

תעודה ע”ש שניאור זלמן שכטר
גב’ טובה אביחי-קרמר

לשנת תש"פ

תעודה ע”ש הרב אליעזר אריה פינקלשטיין
הרב גילה דרור
פרופ’ משה רוסמן

תעודה ע”ש שניאור זלמן שכטר
ד”ר אילן אזרחי

יקירי המכון

בן ציון פישלר ז"ל

ד"ר נעמי כהן ז"ל

פרופ' מרגלית שילה